O průjmech

O průjmech

Průjem

Průjem je porucha trávicího ústrojí. Dochází k častému (minimálně 3x/den) vyprazdňování řídkých až vodnatých stolic.

Největší nebezpečí průjmu je dehydratace (velká ztráta tekutiny z organismu). Průjmy jsou často doprovázeny zvracením, které ještě zvyšuje ztrátu tekutin z těla.

Průjem dělíme na dvě hlavní kategorie, infekční a neinfekční.

Neinfekční průjmy

často způsobují dietní chyby (špatně zvolená potrava, popřípadě kombinace různých pokrmů).

Infekční průjmy

jsou častější. Způsobují je buď bakterie nebo viry (v některých případech dokonce parazité).

Další častou příčinou průjmu je užívání antibiotik. Neznamená to, že bychom se měli antibiotikům vyhýbat, abychom nedostali průjem.

Léčba průjmu u dětí

Akutní průjmová onemocnění začínají většinou náhle z plného zdraví nevolností a pobolíváním břicha s rozvojem průjmu, který je někdy provázen i zvracením a teplotou. Stolice během infekčních průjmových onemocnění mohou být i s příměsí krve.

Akutní průjmová onemocnění v naší zemi probíhají obvykle velmi lehce a naprostá většina z nich je řešitelná ambulantně pod dohledem lékaře. Léčba je volena dle stavu zavodnění dítěte (resp. míry jeho odvodnění) a je založena na rychlé náhradě ztrát vody a minerálů a na včasném podání výživy ve formě dobře snášených potravin. Vhodným lékem pro léčbu průjmu v dětském věku (včetně kojenců) je Enterol®, který koupíte bez receptu ve Vaší lékárně. Závažně probíhající onemocnění s těžkým stupněm odvodnění je nutné vždy léčit v nemocnici. V případě, že dítě při průjmovém onemocnění i zvrací, bývá přijímáno do nemocnice dříve a častěji než dítě, u kterého převládá průjem. Akutní průjmová onemocnění kojenců a batolat mají být vždy posouzena lékařem, stejně jako závažněji probíhající onemocnění u starších dětí. Lékař zhodnotí stupeň odvodnění a celkový stav pacienta.

Lék k vnitřnímu užití. Výdej léčivého přípravku není vázaný na lékařský předpis. Tento léčivý přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. V případě výskytu nežádoucích účinků kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka. Před použitím přípravku si pozorně přečtěte příbalovou informaci.