Zásady
cestovatele

Zásady
cestovatele

Léčba průjmu na cestách

Průjem na cestách

Příčinou vzniku cestovatelského průjmu může být změna klimatu, špatná hygiena, požití kontaminované vody, ledu, potravy. K rizikovým patří zejména ty potraviny, které mohly být omyty vodou z vodovodu (zelenina, ovoce), dále zmrzlina, mořské produkty nebo mléko. Až 90% cestovních průjmů má bakteriální původ, který je doprovázený nevolností, zvracením, křečemi a horečkou.

Prevence průjmu na cestách

Jako prevence se nejlépe osvědčuje dodržování zásad „šesti O“:

Obchod

Dávejte přednost nakupování jídla a pití v kamenných obchodech před tržišti (maso, ryby, ovoce, zmrzlina).

Originál

Pijte jen balenou vodu! Vždy zkontrolujte, zda jsou potraviny a nápoje v originálním neporušeném obalu. Nedávejte si led do nápojů, protože nevíte, z jaké vody byl připraven.

Otevřít

Kontrolujte, zda byly nápoje v plastových lahvích před vaší konzumací zavřené.

Oloupat

Z ovoce a zeleniny jezte jen ty plody, které si můžete sami oloupat.

Omýt

Ovoce a zeleninu, které nejdou oloupat, omyjte nezávadnou vodou. Zelenina je často zalévána při pěstování splaškovou vodou. Z těchto důvodů nekonzumujte čerstvé natrhané jahody, hlávkový salát či jiné druhy ovoce nebo zeleniny, které se špatně myjí.

Ovařit

Bezpečnější jsou jídla vařená nebo smažená. Pokud nemáte možnost pít originálně zabalenou vodu, převařte ji alespoň 10 minut.

Jak postupovat v případě průjmu na cestách?

Rehydratace

Základem léčby průjmu je doplnění tekutin a minerálů. Při lehkých a středně těžkých průjmech lze použít čaj, nesycené minerální vody a orální rehydratační roztoky s glukózou. Ideální je koupit si předem v lékárně rozpustné rehydratační přípravky, např. Enhydrol®, které svým složením nahrazují nejlépe ztráty vody a minerálů.

Dieta

Moderní způsob léčby průjmu spočívá v časném návratu ke stravě, nejlépe po 4 hodinách správného zavodnění. Vyhýbejte se jídlům kořeněným, sladkým a tučným. Vhodnými potravinami jsou banány, papaya, vařená rýže, brambory, kuřecí maso, starší bílé pečivo nebo mrkvové či jablečné pyré.

Lék proti průjmu - např. Enterol®

Před odjezdem na dovolenou můžete vybavit svoji lékárničku probiotickým lékem Enterol®, který účinně chrání a posiluje přirozenou střevní mikroflóru.

V případě průjmu užívejte Enterol® v dávkování 1 až 2 tobolky/sáčky jednou nebo 2krát denně (ráno a večer). U dětí do 4 let (včetně kojenců) se užívá 1 nebo 2 tobolky denně.

Důležité upozornění: Akutní průjmová onemocnění kojenců a batolat mají být vždy posouzena lékařem!

Lék k vnitřnímu užití. Výdej léčivého přípravku není vázaný na lékařský předpis. Tento léčivý přípravek není hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění. V případě výskytu nežádoucích účinků kontaktujte svého lékaře nebo lékárníka. Před použitím přípravku si pozorně přečtěte příbalovou informaci.